Ekologiczna Pralnia Perła

  • Bliżej Natury.

    Pralnia Perła to pierwsza pralnia w Trójmieście wykorzystująca technologie Wet Cleaning, gwarantującą 100% czystości i świeżości bez wykorzystania chemikaliów. Dzięki delikatnym programom prania, w pełni biodegradowalnemu proszku i mydle oraz sprzętowi do obróbki końcowej technologia Wet Cleaning umożliwia zachowanie zawsze idealnie świeżych i czystych ubrań. Czytaj Więcej
  • Bliżej Natury.

    Pralnia Perła to pierwsza pralnia w Trójmieście wykorzystująca technologie Wet Cleaning, gwarantującą 100% czystości i świeżości bez wykorzystania chemikaliów. Dzięki delikatnym programom prania, w pełni biodegradowalnemu proszku i mydle oraz sprzętowi do obróbki końcowej technologia Wet Cleaning umożliwia zachowanie zawsze idealnie świeżych i czystych ubrań. Czytaj Więcej


Plamy i co dalej?

Usuwanie plam używając zmywacza do paznokci, acetonu, rozpuszczalnika

Jeżeli w warunkach domowych chcemy usunąć plamy używając zmywacza do paznokci, acetonu bądż rozpuszczalnika nitro należy pamietać, iż są to środki bardzo łatwopalne, a wdychanie ich par szkodliwe. Należy posługiwać się nimi w pomieszczeniach dobrze wentylowanych z dala od ognia. 

Nie można stosowac rozpuszczalnikow przy usuwaniu plam do tkanin, które mają w składzie acetat. Są to materiały, które mają w składzie włókna acetatowe, uzyskiwane z acetonu. W przypadku użycia zmywacza do paznokci, acetonu bądz rozpuszczalnika do materiału z acetatem tkanina robi się sztywna, przezroczysta w wyniku rozpuszczenia włókien acetatowych. Jeżeli już decydujemy się na usunięcie plamy przy użyciu rozpuszczalnika (na tkaninie bez acatatu) nie można tego robić na garderobie zakurzonej bo może powstać ciemny zaciek.

Plamy ze smaru

Jeżeli dojdzie do zabrudzenia garderoby smarem samochodowym lub innym nie należy zabrudzonej garderoby prać wodzie. Podczas prania plama ze smaru pod wpływem wody i srodków piorących zmieni kolor z czrnego na ciemnoszary lub szary w zalezności od tkaniny i intensywnosci zabrudzenia. Po praniu wodnym plamy ze smaru są bardzo cięzkie do usunięcia.

Plamę ze smaru smaru łatwiej usuniemy jeśli nie będzie wcześniej prana, pocierana czy traktowana wodą czy jakimikolwiek detergentami. Najlepszym sposobem na plamy ze smaru jest wtarcie w nie masła i oddanie do pralni chemicznej.

Plamy z owoców

Plamy z soku owoców malin, truskawek, jeżyn, pomarańczy oraz dżemów mają rózne zabarwienie: żółte, czerwone, brunatne do czarnego w zależności od owoców. Świeże plamy mogą być lepkie.

Przy usuwaniu plam z owoców w warunkach domowych należy zmyć plame zimną wodą, można też skropić sokiem z cytryny lub wodą z rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym, ale trzeba to robić bardzo ostrożnie wczesniej wykonując próbę na niewidocznym miejscu tkaniny. Bezpieczne jest tylko używanie soku cytrynowego na białym materiale, przy tkaninach kolorowych może dojść do usunięcia koloru tkaniny wraz z plamą. Im szybciej oddacie Państwo zaplamioną garderobę do profesjonalnej firmy - tym większe są szanse usunięcia zabrudzeń.

Prasowanie pogniecionej tkaniny

Prasować w warunkach domowych garderobę typu spodnie, marynarka czy płaszcz należy zawsze przez podwójną białą wilgotną (nie mokrą) lnianą lub bawełnianą, cienką, tkaninę. Używanie podwójnej tkaniny zapobiega przypaleniu i wybłyszczeniu tkaniny. Dostosować należy temperaturę żelazka do rodzaju prasowanego materiału.

Stosować się należy do temperatury zalecanej przez producenta do prasowania zamieszczonej na wszywce garderby (więcej informacji w tabelce ze oznaczeniami producenta co do czyszczenia, prania i prasowania)

Plamy z perfum

Przestrzegamy bardzo przed skrapianiem garderoby, kołmierzy płaszczy, bluzek wodą toaletową, perfumami bądż dezodorantem. Do produkcji perfum używane są olejki eteryczne z roślin, kwiatów posiadające bardzo trwały żółty barwnik. Świeże plamy z perfum rozpoznajemy po intensywnym zapachu. Stare plamy z perfum uwydatniają się na tkaninie silniej są matowe, a po zwilżeniu wodą wydzielają zapach. Są zazwyczaj jasnobrunatne z obwódką utworzoną z barwnika zaplamionej tkaniny. Plamy te należą do najtrudniejszych do wywabienia. Świeże plamy można usunąć przy pomocy profesjonalnych środkow w pralni chemicznej.

Plamy z kawy, herbaty, mleka, jajka, czerwonego wina

Plamy z mleka, krwi, jajka, herbaty, czerwonego wina wsiąkają łatwo w tkaniny i tworzą plamy od jasno do ciemnobrunatnych. Plamy te pod wpływem ciepła i światła utrwalają się na tkaninie i są trudne do usuniecia. Najlepiej jest zmyć delikatnie swieże plamy z mleka, krwi, jajka czy herbaty zimną wodą - koniecznie zimna gdyż ciepła utrwali plamy. Spłukanie wodą może spowodować powstanie ciemnego zacieku, ale jest on do usunięcia. Bardzo niebezpieczne są odchody ptaków, zawierają one amoniak,ktory może wybarwic tkaninę i uszkodzić miejscowo.

Plamy z gumy do żucia

Najczęściej stosowanym sposobem w warunkach domowych przy usuwaniu gumy do żucia jest zamrażanie. Niestety po zamrożeniu usuwając gumę poprzez oderwanie niszczy się również włoski na tkaninie np. flauszu. aksamicie, sztruksu co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia tkaniny. Nie zalecamy również stosowania miejscowo rozpuszczalnika, gdyż można spowodować odbarwienie tkaniny, a w przypadku użycia łatwopalnych rozpuszczalników polewanie i pocieranie tkaniny jest niebezpieczne i zagraża pożarem.

Plama na błyszczącej tkaninie - satynie jedwabiu

Najczęstszym stosowanym domowym sposobem usuniecia plamy jest pocieranie jej wilgotną chusteczką higieniczną. Przy tkaninach delikatnych poprzez pocieranie powodujemy zmatowienie miejsca, w którym była plama i uszkadzamy włokna tkaniny. Takie uszkodzenia na delikatnych tkaninach są nie do usunięcia, mimo usuniecia plamy zniszczonie tkaniny w miejscu plamy będzie nadal widoczne. Przy tak delikatnych tkaninach trzeba być bardzo ostrożnym, o ile nie ma się doswiadczenia lepiej powierzyć to profesjonalnej pralni chemicznej.

Plama po wosku

Plamy z wosku, stearyny bądź parafiny w warunkach domowych usuwane są najczęciej przez podgrzanie plamy przy pomocy żelazka przez bibułę lub gazetę. Z naszego doświadczenia wiemy, iż nie udało się komukolwiek usunąć plamy z wosku w ten sposób. Podgrzanie wosku przez bibułę  daje tylko pozorne wrażenie usuniecia plamy, po wystygnięciu miejsce z plamą robi się sztywne i ciemne. Przez podgrzanie wosk wsiąka w tkaninę, a tylko część w papier ,który przykładamy do plamy. Jeżeli do usuwania wosku używamy gazety często parafina rozpuści pod wpływem gorącego żelazka farbę drukarską i odbije ją na tkaninie. W efekcie na na tkaninach ciemnych pozostają ciemne sztywne plamy, a na jasnych sztywne zabarwione w kolorze wosku.